BASIN ODASI

“Yesevî Vasiyeti” albümünün tanıtımı Kültür A.Ş.’de yapıldı

Mehmet Sabir Karger’in “Yesevî Vasiyeti” isimli yeni albümü, İBB Kültür A.Ş.’de düzenlenen bir programla basına tanıtıldı.

Mehmet Sabir Karger’in “Yesevî Vasiyeti” isimli yeni albümü, İBB Kültür A.Ş.’de düzenlenen bir programla basına tanıtıldı.

Kısa adı UNESCO olan Birleşmiş Milletler Eğitim Bilim ve Kültür Teşkilatı tarafından 2016-2017 sezonunun Ahmet Yesevî Yılı ilân edilmiş olması münasebetiyle Mehmet Sabir Karger’in “Yesevî Vasiyeti” isimli yeni albümü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş.’de düzenlenen bir programla basına tanıtıldı.

Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği ile İBB Kültür A.Ş.’nin işbirliğiyle düzenlenen tanıtım programı, Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesinde bulunan ve Türk Cumhuriyetlerini temsil eden 8 müze evin yer aldığı Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde gerçekleştirildi.

Albümün tanıtım toplantısına, sanatçı Mehmet Sabir Karger, eski Devlet Balanı Prof. Dr. Ahat Andican, Afganistan Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shujaddin Karvanbaşı, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük adına İdarî İşler Müdürü Salih Doğan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu, sanat yönetmeni İrfan Gürdal, yazar Dr. Hayati Bice, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, bazı vakıfların ve derneklerin başkanları ile öğretim görevlileri katıldı.

Prof. Andican: Hoca Ahmed Yesevî, Türk kültürünün en birleştirici şahsiyetidir

Prof. Dr. Ahat Andican, programda yaptığı konuşmada, Hoca Ahmed Yesevî’nin Türk kültür tarihindeki yerini vurguladı. Andican, Kazakistan’da, Kırgızistan’da, Özbekistan’da ve diğer Türk Cumhuriyetlerinde Yesevî’nin “Divan-ı Hikmet” kitabının ilim adamları tarafından halka tanıtılması ve kitaptaki değerlerin öğretilmesi suretiyle gelecek kuşaklara aktarılmasının önemine dikkat çekti.

Andican, Ahmed Yesevî’nin birleştirici vasfı hakkında şunları söyledi:

“Şimdi başka bir hususu dikkatinize sunmak istiyorum. Belki de ilk defa duyacaksınız. Bu konuşmamın bir eleştiri olarak algılanmasını da istemiyorum. Çünkü varlıklarını sürdürebilmelerinin yoludur bu: Kazakistan’da Abay’dan tutun, eski Kazak Hanlığı merkezli bir Kazakçılık devam ediyor. Türkmenistan’da Sencer ve Oğuz merkezli bir Türkmencilik sürdürülüyor. Kırgızistan’da Manas merkezli bir Manasçılık sürdürülüyor. Şimdi bakın, dikkat edin; bu sözünü ettiğim şeylerin hepsi, yani Manas’ından Oğuzlara, Abay’ından Timur’una tamamı, aslında Türk tarihinin ortak değerleridir; ama önümüzdeki onlu yıllarda göreceksiniz ki, bu siyaseti aşabilecek olan tek şahıs, Hoca Ahmed Yesevî’dir. Hoca Ahmed Yesevî, eşittir Türk Cumhuriyetlerin geleceğidir. Çünkü o, Piri-i Türkistan’dır. Bu sebeple Hoca Ahmed Yesevî, çok önemlidir.”

Bice: Yesevî Yılı çok verimli bir şekilde değerlendirildi

Dr. Hayati Bice de konuşmasının başlangıcında, 2016 yılının UNESCO tarafından Ahmed Yesevî Yılı ilân edilmesi süreci hakkında kısa bilgiler aktardı. Bice, Prof. Dr. Öcal Oğuz’un başkanlığındaki UNESCO Türkiye Millî Komitesi tarafından UNESCO’ya teklif götürüldüğünü, Azerbaycan ve Kazakistan’ın da katkılarıyla teklifin oybirliği ile kabul edildiğini anlattı.

Hoca Ahmed Yesevî Yılı münasebetiyle Türkiye’de çok önemli çalışmalar yapıldığını belirten Bice, bu konuda düzenlenen programları takip ettiğini, gerek katılımcılar, gerekse medyanın ilgi ve katkısı bakımından 2016 yılının çok verimli bir şekilde değerlendirildiğini ifade etti.

Bice, “Bu gün burada da İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş.’nin katkılarıyla 2016 yılı biterken bu güzel mekânda bu toplantının yapılıyor olması hoş bir tevafuk oldu. Bu anlamlı toplantıyı tertipleyen değerli kardeşim Mehmet Sabir Karger ve emeği geçen tüm kardeşlerime teşekkür ederim” dedi.

Gürdal’dan Yesevî Zikri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Türk Dünyası Müzik Topluluğu Sanat Yönetmeni İrfan Gürdal, bu toplantının, 2016’nın sonunda Yesevî Yılı’nı taçlandırdığını ifade etti.

“Pir-i Türkistan Hoca Ahmed Yesevî, her daim gönlümüzün en güzel yerinde olacaktır” diyen Gürdal, bir araya gelmelerine vesile olan Mehmet Sabri Gerger’e teşekkür ederek, “Yesevî Vasiyeti” albümünün Yesevî Yılı’na yakışan bir hediye olduğunu söyledi.

Gürdal, daha sonra Türkistan’a özgü Yesevî Zikri / Salavat-ı Şerife’yi Dombıra ile  seslendirdi.

Karger’den mini konser

Sanatçı Mehmet Sabir Karger de konuşmasında, 40 senedir Türkiye’de yaşadığını belirterek, “Türkistan müziğini Anadolu’da tanıtan kişilerden biriyim. Türk ve İslâm dünyasının en büyük mutasavvıf şairlerinden biri olan Hoca Ahmed Yesevî’nin Divan-ı Hikmet’inden 12 eseri alıp besteledik ve Özbekistan’da kayıt altına aldık” dedi.

Eserleri daha sonra Türkiye’de albüm hâline getirdiklerini ifade eden Karger, “Biliyorsunuz UNESCO, 2016’yı Hoca Ahmed Yesevî Yılı ilân etti. Bu münasebetle bizim de bir katkımızın olmasını istedik. Bu albümü insanların ilgisine sunacağız” diye konuştu. Karger, konuşmasının ardından “Yesevi Vasiyeti / Adım Ahmed, Türkistan’dır İlim Benim” adlı albümündeki eserlerden bir kısmını seslendirdi.

Karger’in mini konserinin ardından Afganistan Ankara Büyükelçiliği Kültür Ataşesi Shujaddin Karvanbaşı, Afganistan 1. Başkan Yardımcısı Abdül Raşit Dostum adına Karger’e plaket takdim etti.

Türkistanlılar Kültür ve Sosyal Yardım Derneği Başkanı Ekber Yassa da Karger’e Özbek millî kıyafetini giydirerek plaket takdim etti.

Kültür A.Ş. İdari İşler Müdürü Salih Doğan da Genel Müdür Nevzat Kütük adına Karger’e, Kültür A.Ş. prestij yayınlarından “Dünya Mirası İstanbul” adlı kitabı ve özel Kültür A.Ş. plaketini takdim etti.

Daha sonra davetlilere Mehmet Sabir Karger tarafından imzalanmış olan “Yesevî Vasiyeti” albümü hediye edildi.

Programın sonunda davetlilere Türk Dünyası Zinnet Restaurant’ta Türkistan pilavı ve yöresel yemekler ikram edildi.