BASIN ODASI

3.Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Konferansı Edirne’de Yapıldı

İBB Kültür AŞ. Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı Türk Dünyası Etnografik Müze Evleri’ni temsilen Müze Müdürümüz Salih Doğan “Türk Yazı Tarihi Müzesi” konulu bir konferans verdi.

3.Uluslararası Üniversite Müzeleri Konferansı, 19-21 Nisan 2016 tarihleri arasında Trakya Üniversitesi 2. Beyazıt Külliyesi Konferans Salonu’nda birçok farklı ülkeden müzecinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Trakya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yener Yörük’ün açılış konuşmasıyla başlayan konferans, Üniversite Müzeleri Birliği Platformu Başkanı ve İstanbul Üniversitesi Müze Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fethiye Erbay’ın “Üniversite Müzelerini Yeniden Tanımlamak” başlıklı tebliği ile devam etti.

Yerli ve yabancı birçok akademisyen müzecinin sunum yaptığı konferansta İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür AŞ. Panorama 1453 Tarih Müzesi ve Topkapı Türk Dünyası Etnografik Müze Evleri’ni temsilen Müze Müdürümüz Salih Doğan da Kazakistan Astana LN Gumilev Avrasya Milli Üniversitesi Müzesi olan “Türk Yazı Tarihi Müzesi” konulu bir konferans verdi.

Müzecilik alanında yaptıkları önemli çalışmalarıyla bilinen farklı ülkelerden önemli akademisyen müzecilerin katıldığı ve bilimsel açıdan çok değerli sunumların yapıldığı konferans, oldukça verimli geçti. Müze Müdürümüzün Trakya Üniversitesi Rektörü Sn. Prof. Dr. Yener Yörük Bey’e İBB Kültür A.Ş. “Hediyem İstanbul” markasının tasarımı olan Fatih Sultan Mehmed Han Heykelini 2. Beyazıt Külliyesi’nde takdim etmesi ayrıca bir anlam ifade etti.

Oturumların ardından Külliye içinde oluşturulan sergi ve Trakya Üniversitesi Karaağaç Yerleşkesi içinde bulunan Lozan Müzesi’nin açılışı, Edirne Vali Vekili Mustafa Ergün’ün katılımı ile gerçekleştirildi ve Edirne Şifahanesi gezildi.

Trakya Üniversitesi Rektörü ve öğretim görevlileri ile Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencilerinin katılımı ile kapanış töreni gerçekleştirildi. Törende katılımcılara sertifikaları takdim edildi.

3.Uluslararası Üniversite Müzeleri Birliği Konferansı, Edirne gezisiyle sona erdi.