BASIN ODASI

Etnospor Kültür Festivali büyük ilgi gördü

Bezirgânbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilen Etnospor Kültür Festivali, büyük ilgi gördü.

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen ve Küçükçekmece Belediyesi’nin ev sahipliğinde Bezirgânbahçe Meydanı’nda gerçekleştirilen Etnospor Kültür Festivali, büyük ilgi gördü.

Bu yıl Türkiye’de ilki gerçekleştirilen ve geleneksel spor dallarının tanıtılması, profesyonelleşmesi ve olimpiyatlara hazırlanması amacıyla düzenlenen festival, 3 gün sürdü.

Festivalin açılışına, Dünya Etno Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, AK Parti İl Başkanı Selim Temurci, Küçükçekmece Kaymakamı Harun Kaya ve Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, milletvekilleri, belediye başkanları ve on binlerce vatandaş katıldı.

İBB Kültür A.Ş. Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nden de sorumlu olan Kültür A.Ş. İdarî İşler Müdürü Salih Doğan da, Etnospor Kültür Festivali Organizasyon Komitesi Üyesi olarak festival faaliyetlerinde yer aldı.

Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, festivalin açılışında yaptığı konuşmada, “Kendi genlerimizde olan kendi inanç sistemimizle yoğrulmuş renklerle boyandığımız zaman, tarihe damgasını vurmuş Türk milleti olarak, geleceğe de damga vurma iddiasını taşıyabiliriz” dedi.

İstanbul Valisi Vasip Şahin ise, Türk medeniyetinin kadim bir kültürün mirasçısı olduğunu belirterek, “Bizler, iddia sahibiyiz. Bu iddiamızı gür sesle dile getirmeye başladık. Medeniyet iddiasında bulunmak tek başına bir şey ifade etmez. Biz eğer dünyaya yeni bir medeniyet sunacaksak bütün unsurlarıyla canlı ve albenili olmalı. Kendi kadim sporlarımızı, müziğimizi dünyaya sunmak için önce kendimiz tanıyacağız. Sonra üst bir kültür olarak dünyaya sunacağız. Bu noktada, büyükşehirlerimiz ve diğer belediyelerimiz hiç olmazsa bir tane geleneksel sporla ilgili kulüp kurmalı. Gerekirse bu durum yasayla desteklenmeli” diye konuştu.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türk milletinin dünyadaki en zengin geçmişe sahip bir millet olduğunu belirterek, “Milletleri millet yapan, kendi inançlarından, örf ve adetlerinden geleneklerinden kaynaklanan ve onlara kimlik veren değerler vardır. Biz, kadim bir medeniyetin mensubuyuz. Bu topraklarda bin yılı aşkın bir süre içerisinde ve Orta Asya’da çok daha derin izleri olan büyük bir geçmişin mensubuyuz” dedi.

Festivalin, kimliğimizi yeniden belirleyen bir etkinlik olduğuna işaret eden Başkan Topbaş, şöyle konuştu:

“Etnospor Festivali, Türkiye’nin bir kıta özelliği gösteren değerleriyle tekrar insanlığı buluşturma imkânı bulacaktır. Bizim kadim bir medeniyet olarak dünyaya öğreteceğimiz çok şey var. Fatih Camisi yapıldığında henüz Amerika kıtası keşfedilmemişti. Jean- Jacques Rousseau’nın babası Galata’da yaşamıştır. Sarayda saat tamircisidir. Jean- Jacques Rousseau, ‘Benim fikirlerimin oluşmasında babamın İstanbul’da yaşamasının payı var’ der.”

Organizasyona ev sahipliği eden Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, Küçükçekmece’de böyle bir festivali organize ettikleri için Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan  ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederek, “Bu bir diriliş, uyanış, silkiniş, kültürümüzle barışma ve buluşma festivalidir. Sumo güreşini duyduk, kriketi duyduk, beyzbolu duyduk. Mas güreşini, mangalayı yeni yeni duyuyoruz. Bize kendi kültürel değerlerimizle barışma şansı verilmedi ve kültürel değerlerimize karşı bir kompleks oluşturulmaya çalışıldı. Bizim çocuklarımız, ellerindeki tahta kılıçlarla, ‘Gölgelerin gücü adına! He-Man!’ diyerek yetiştirilmeye çalışıldı. İnşallah çocuklarımız artık ‘Gaza niyetine, ya Hakk!’ diyerek ok fırlatarak yetişecek. Bizler, kültürel değerlerimizle barışmak adına bu gün bir fidan dikiyoruz. Bu fidanın çok kısa sürede ulu bir çınar olmasını diliyorum” diye konuştu.

Festivalde konuşmaların ardından, okçuluk, kılıç kalkan ekibi, atlı akrobasi ekiplerinin kortej geçişi ilgiyle izlendi.  Ardından protokol üyeleri;  atlı oyunlar, güreş, okçuluk, oba meydanı alanını gezdi. Dervişlerin duasının ardından Erdoğan, Etnospor Kültür Festivali’nin açılış kurdelesini kesti.  Alana kurulan obada, Cuma selası ve duaların ardından Cuma namazı kılındı.

3 gün boyunca devam eden festivalde, atlı cirit oyunları, mas güreşi, aba güreşleri, geçmişten günümüze geleneksel çocuk oyunları, Orta Asya ve Anadolu mutfağının eşsiz lezzetleri, uzmanlar eşliğinde Osmanlı okçuluğu atış talimleri, geleneksel kıl çadırlarda oba yaşamı ve kültür tarihimiz, tarihî el sanatları çarşısı, kılıç kalkan gösterileri, atlı akrobasilerle Orta Asya ve Türk tarihi adeta yeniden canlandırıldı.

Etnospor Kültür Festivali, 3. gün müsabakalarının ödül töreniyle sona erdi.

Bezirganbahçe Meydan’da düzenlenen  ve 3 günde 100 binden fazla vatandaşın ilgi gösterdiği festivalin kapanış törenine, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Süleyman Soylu, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, Ak Partili Milletvekilleri Tülay Kaynarca, Nureddin Nebati, Halis Dalkılıç, Okçular  Vakfı Kurucu Başkanı ve AK Parti İstanbul Milletvekili Haydar Ali Yıldız,  Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz, TOKİ Başkanı Mehmet Ergün Doğan ile on binlerce vatandaş katıldı.

Bütün İstanbul halkına festivale gösterdikleri yoğun ilgiden dolayı teşekkür eden Dünya Etnospor Konfederasyonu Başkanı Bilal Erdoğan, şunları söyledi:

“İstiyoruz ki geleneksel sporlarımız okullarda hak ettiği yeri bulsun. 58 federasyon var. Bunların yüzde 90'ı olimpik sporlar veya batının sporlarının federasyonları. Onlara yapılan yatırımlar boşa yapılmış demiyoruz. Bütün gençlerimizin sporla zaman geçirmesi ülkemizin geleceği için çok önemli ama biz artık geleneksel sporlarımızın da ülkemizde hak ettiği değeri görmesini istiyoruz. Bu festival Türkiye'de geleneksel sporlarımıza yeterince ilginin olduğunu gösterdi. Halkımız bu sporları seviyor. Tek yapmamız gereken geleneksel sporlarımızın biraz üzerine düşmek.”