BASIN ODASI

Nevruz, Türk Dünyası Kültür Mahallesi'nde coşkuyla kutlandı

Nevruz, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesinde yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde coşkuyla kutlandı.

Bütün Türk dünyasında baharın başlangıcı olarak kabul edilen ve 21 Mart’ta geleneksel olarak çeşitli şenliklerle kutlanan Nevruz’un İstanbul kutlamaları, Topkapı Kültür Parkı amfitiyatro alanında ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesindeki Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yapıldı.

Nevruz kutlamalarına İstanbul Valisi Vasip Şahin, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş, Türk Dünyası Belediyeler Birliği Başkan Vekili ve Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Kültür ve Turizm İl Müdürü Coşkun Yılmaz, Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Hacıyev, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Muratgeldi Seyitmammedov, Özbekistan İstanbul Başkonsolosu Şukrat Aminov, Kırgızistan İstanbul Konsolosu Alima Okeeva, KKTC İstanbul Konsolosu Erek Çağatay, Rusya Federasyonu Tataristan Türkiye Temsilcisi Airat Gataullin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Program

İstanbul Valiliği, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kültür A.Ş., İstanbul Kültür ve Turizm Müdürlüğü ve Zeytinburnu Belediyesi’nin işbirliğiyle düzenlenen Nevruz programı, İBB Mehter Takımı’nın konseriyle başladı. Ardından, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve bütün şehitlerimizin aziz hatırasına saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklâl Marşı okundu.           

Yılmaz: Nevruz gibi gelenek ve görenekler, milletlerin var olma şuurudur

İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, programın açılış konuşmasında, “yeni gün” anlamına gelen Nevruz’un, baharın müjdecisi, mutlulukların habercisi olarak kabul edildiğini hatırlattı. Yılmaz, “Geniş bir coğrafyada coşkuyla kutlanan Nevruz, iyiyi, güzeli, mutluluğu, birlik ve beraberliğimizi sembolize eden bir şölendir. (…) Dünyada kutlanan en eski, en köklü, en etkili şölenlerden, bayramlardan biridir, Nevruz” dedi.

Nevruz geleneklerinin asırları kucaklayan bir birikime ve zenginliğe sahip olduğunu belirten Yılmaz, sözlerine şöyle devam etti:

“Hz. Adem’in yaratıldığı gündür Nevruz. Nuh aleyhisselâmın gemisinin karaya ulaştığı gün. “Mart bozumu”dur, “mart dokuzu”dur. “Ahir çerşenbe”dir, “gapı pusma”dır, “yedd-i levin gecesi”dir Nevruz. “Semeni”dir, “Seyil eğlenceleri”dir, “köktari”dir, güreştir, at yarışıdır, horoz dövüşüdür. Su dönüşü üç böğürtlen dalı koparmaktır Nevruz. Bacadan şal atmaktır, ateşten atlamaktır. Günahlardan arınmak, dertlerden korunmak, sağlıklı yaşam ve mutluluk umududur. Kasidedir, bahşiştir, dilektir, duadır, bolluktur ve berekettir. Nevruz, bütün bu özellikleriyle Nevruzdur.”

Yılmaz, Nevruz gibi gelenek ve görenekler ile örf ve adetlerin, milletlerin var olma direnci, var olma şuuru, var olma mücadelesi, rengi ve zenginliği olduğunu belirterek, bu sebeple bu tür etkinliklerin önem taşıdığını kaydetti.

Gösteriler

İl Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz’ın konuşmasının ardından gösterilere geçildi.

Türkmenistan İstanbul Başkonsolosluğu Halk Oyunları Ekibinin sergilediği “kuş tepti” isimli halk oyununun ardından, ses sanatçısı Sabriye Sayın, Rumeli türkülerini seslendirdi. Sayın’ın kısa konserinden sonra Kafkas halk oyunları ekibi, gösterisini sundu. Daha sonra Bünyamin Aksungur, Türk Dünyasından şarkılar seslendirdi.

Gösterilerin ardından protokol mensupları, Nevruz’un demir dövme ritüelini gerçekleştirdiler.

Amfitiyatro alanındaki gösterilerin tamamlanmasının ardından protokol heyeti, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesindeki Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yer alan ve Türk Cumhuriyetleri’nin folklorik ürünlerinin sergilendiği müze evler ile bu alanda kurulan stantları gezdi.

Programın sonunda katılımcılara pilav ve ayran ikram edildi.