BASIN ODASI

Prof. Kara: Düşünce üretmek için çok okuyup çok çalışmalıyız

Prof. Dr. Abdulvahap Kara, “Atalarımız bize dil ve kültür alanında o kadar büyük bir zenginlik bırakmış ama biz ne yazık ki bu zenginliği yeterince değerlendiremiyoruz” dedi.

Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulvahap Kara, “Atalarımız bize dil ve kültür alanında o kadar büyük bir zenginlik bırakmış ama biz ne yazık ki bu zenginliği yeterince değerlendiremiyoruz” dedi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesinde yer alan “Türk Dünyası Kültür Mahallesi”, kültür faaliyetlerine ev sahipliği etmeye devam ediyor.

İstanbul Üniversitesi Türk Keneşi Öğrenci Şûrâsı, Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki Kazak Çadırı’nda, “Türk Dünyası Gençliği ve Gençliğin Türk Dünyası’na Bakışı” başlıklı bir program gerçekleştirdi.

Programda Mimar Sinan Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abdulvahap Kara, üniversite öğrencileriyle sohbet ederek tavsiyelerde bulundu.

Türk Dünyasının en önemli edebî şahsiyetlerinden Ali Şir Nevai’nin “Türkçenin derinliklerine daldığım zaman, 18 bin âlemden daha büyük bir âlem gördüm” sözünü hatırlatan Prof. Kara, “Atalarımız bize dil ve kültür alanında o kadar büyük bir zenginlik bırakmış ama biz ne yazık ki bu zenginliği yeterince değerlendiremiyoruz” dedi. Prof. Kara, Batı dünyasının sosyal yapısının Doğu Dünyasınınkinden çok farklı olduğunu, bu sebeple Doğu Dünyasının da artık sosyal bilimlerde ilerleme kaydedip kendi doğrularını ortaya koyması gerektiğini ifade etti. “Batı’nın ürettiği elbise bize uymuyor” diyen Kara, kendi kültürel değerlerimizin canlandırılması için çok çalışmak gerektiğini vurguladı. Sadece hamaset ve kendi kendimize dile getirdiğimiz övgülerle gelişme sağlanamayacağını ifade eden Kara, düşüncenin gelişmesi için okumak gerektiğini söyledi.

Eğitim almanın önündeki temel imkânsızlıkların ortadan kalktığını ancak şimdi de “tatlı engeller” çıktığını ifade eden Kara, bunların da sosyal medya ve televizyon yayınları olduğuna işaret etti. Bunlarla meşguliyete lüzumundan fazla zaman ayrılmasının, eğitimi engellediğini belirten Kara, bu konuda yasaklamaya taraftar olmadığını ancak kişilerin kendilerine bir ölçü ve sınır belirlemesinin gerekli olduğuna inandığını söyledi.

Programın sonunda İstanbul Üniversitesi Türk Keneşi Öğrenci Şûrâsı, Prof. Dr. Abdulvahap Kara’ya teşekkür plaketi takdim etti.

Prof. Kara da Öğrenci Şûrâsının temsilcisi Cansu Dıramalı ve İstanbul Üniversitesi Çağdaş Türk Lehçeleri Bölümü Öğrencisi İlknur Ören’e Türksoy Yayınları’ndan çıkmış olan “Türk Dünyası Kültürel Mirası” ve “Türk Dünyası Somut Olmayan Kültürel Mirası” adlı kitapları hediye etti.

İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük adına da programa katılan bütün  öğrencilere, Kültür A.Ş.’nin süreli yayını olan “1453 İstanbul Kültür Ve Sanat Dergisi” hediye edildi.

Kazak çadırı, bir kültür merkezi gibi

İBB Kültür A.Ş. Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde yer alan ve Kazakistan Devlet Başkanı Nursultan Nazarbayev tarafından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakanlığı döneminde hediye edilmiş olan Kazak çadırı, adeta bir kültür merkezi gibi hizmet veriyor. Çadırda sık sık Türk Dünyasına yönelik söyleşiler ve çeşitli kültür faaliyetleri gerçekleştiriliyor.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Topbaş’ın talimatıyla tesis edilen Türk Dünyası Kültür Mahallesi, Türk Cumhuriyetlerinin folklorik ürünleriyle temsil edildiği 8 Kültür Evinin yanı sıra, Türk Dünyasının âbidevî mimarî eserlerinin maketleriyle Kırgız ve Kazak çadırlarını da barındırıyor.

Bunlar arasında, UNESCO Hoca Ahmed Yesevî Yılı hatırasına kurulan “Hoca Ahmed Yesevî Otağı”, Hoca Ahmed Yesevî Türbesi’nin maketi, Orhun Âbideleri’nin maketleri, Azerbaycan Kız Kalesi’nin maketi ve Kırgızistan Burana Kulesi’nin maketi yer alıyor.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde ayrıca, Türk Dünyasının kültürünü yansıtan hediyelik eşyaların satışa sunulduğu “Turkuaz Hediyelik Eşya” ile Türk Cumhuriyetlerinin mahallî yemeklerinin sunulduğu Zinnet Restaurant da hizmet veriyor.