BASIN ODASI

Türk Dünyası’nın Ödüllü Belgesellerinin Gösterimi Kültür A.Ş.’de yapıldı

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması’nda dereceye giren filmler, Kültür A.Ş. Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki Kırgız ve Kazak çadırlarında gösterime sunuldu.

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması’nda dereceye giren filmler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesinde yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki Kırgız ve Kazak çadırlarında gösterime sunuldu.

Ödül Töreni ZKSM’de, Film Gösterimleri Kültür A.Ş.’de

Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması Ödül Töreni, Zeytinburnu Kültür Sanat Merkezinde gerçekleştirildi.

Kırgız yönetmen Artıkpay Süyündükov’un “Göç” belgeseli birinciliğe, Hakasyalı yönetmen Yuriy Kuroçka’nın “Ben Hakkas” belgeseli ikinciliğe, Tatar yönetmen Salavat Yuzeev’in “Shunu Gelecek” belgeseli üçüncülüğe lâyık görülürken, yarışmanın mansiyonları ise Türkiye’den “Misafir” belgeseliyle Ahmet Bikiç’e, Gagavuzya’dan “Avrupa’daki Türk Soluğu Gagauzlar” belgeseliyle İvanna Köksal’a, Türkiye’den “Bozkırın Çocukları” belgeseliyle Oğuzhan Koç’a verildi.

Dereceye giren filmler, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Kültür A.Ş. Genel Müdürlüğü yerleşkesinde yer alan Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki Kırgızistan ve Kazakistan çadırlarında gösterime sunuldu.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi’ndeki programa, Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Menderes Demir, “Kurmancan Datka” filminin yönetmeni Sadık Şer-Niyaz, İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük, Ahmet Yesevî Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Prof. Dr. Musa Yıldız, Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı İsmail Cengiz, Belgesel film yönetmenleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve çok sayıda davetli katıldı.

Menderes Demir: Tüm Destekleyen Kurumlara Teşekkür Ederim

Dünya Gazeteciler Federasyonu Başkanı Demir, yaptığı konuşmada, “Dünya Gazeteciler Federasyonu olarak ilk defa düzenlediğimiz çok önemli bir etkinliği sizlerle beraber bu gün burada, anlamlı bir yerde buluşturuyor olmamız, son derece önemlidir. Bizlere ev sahipliği yapan İstanbul Büyükşehir Belediyesi Kültür A.Ş. Genel Müdürü Sayın Nevzat Kütük Beye çok teşekkür ederim. Adana Büyükşehir Belediyesi ile başladığımız Türk Dünyası Belgesel Filim festivalimiz, dün Zeytinburnu Belediyesi’nin ev sahipliğinde gala ve ödül törenimiz icra edildi. Bu gün de gala programımızda ödül alan birbirinden önemli belgeselleri sizlerle Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde buluşturuyoruz. Bu festivalimiz, Azerbaycan, KKTC ve Kazakistan olmak üzere birkaç ülkede de devam edecektir. Bizlere destek olan tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederim” diye konuştu.

İsmail Cengiz: 300 Milyon Türk Nufusu İçin Önemli Bir Çalışma Başlangıcı

Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu Başkanı Cengiz de,  “İlk defa yapılan bu güzel etkinlik, 300 milyon Türk nüfusu için çok önemli bir organizasyon. Emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ederiz. Türk Dünyası filim festivali, ümit ediyorum ki her yıl daha geniş kitlelere ulaşır ve başarılı bir şekilde yönetmenlerimizin yarıştığı, izleyicilerin de heyecanla festival tarihini beklediği büyük bir organizasyon haline gelir” dedi.

Salih Doğan: İlk Türk Dünyası Film Festivali’ni Kültür A.Ş. Yaptı

İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük adına konuşma yapan Kültür A.Ş. İdarî İşler Müdürü Salih Doğan, Türk Dünyası Belgesel Film Festivali’nin 2. Etabının Topkapı Türk Dünyası’nda yapılıyor olmasının çok anlamlı olduğunu belirterek, bu alanın, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Belediye Başkanlığı döneminde otogardan Kültür Parkı’na dönüştürüldüğünü, İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın da Türk Dünyası Kültür Mahallesi için “En büyük hayalimdi” dediğini hatırlattı.

Türk Dünyası Kültür Mahallesi”nin, Türk Dünyasının nabzının attığı, canlı, dinamik, üretken bir mekân olarak tam da bu tür etkinlikler için tesis edildiğini belirten Doğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türk Dünyası Film Festivali’nin ilki, yine Sayın Cumhurbaşkanımızın Belediye Başkanlığı döneminde millî kültür politikası çerçevesinde İBB Kültür Daire Başkanı ve Kültür A.Ş. Murahhas azası Şenol Demiröz ve bu yıl Mart ayında kaybettiğimiz Türk Dünyasının ünlü sinemacısı Tevfik İsmailov’un gayretleri ile gerçekleştirildi. Burada emeği geçenleri hayırla yad ediyor, Tevfik İsmailov’a rahmet diliyorum.

Belgesel filmler açısından bir ilk olan bu festivalin Türk Dünyası açısından çok önemli bir etkinlik olduğu kanaatindeyim ve her yıl daha kapsamlı bir şekilde yapılmasını arzu ediyoruz. Bu etkinliğin bir önemi de, çok değerli belgesel yönetmenlerimizi yad etmiş olmamızdır. Burada bulunan Türk Dünyası belgesel film yönetmenlerinin varlığı, bizi onurlandırıyor. Bu etkinliğe emeği geçen başta federasyon başkanımız, festival direktörümüz ve tüm komiteye İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürümüz Nevzat Kütük adına teşekkür ediyorum.”

Konuşmaların ardından, yoğun programı sebebiyle film gösterimlerine daha sonra katılan İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’e festivale desteği ve Türk Dünyasına yapmış olduğu katkılardan dolayı festival komitesi tarafından plaket takdim edildi. Plaketi, komite adına Tarsus Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Okan Çalışkan takdim etti.

Plaket töreninin ardından program, Kazak Türkleri Vakfı Halk Oyunları ekibi, Altaylı gırtlak sanatçısı Satin Dobrina, Afganistan Türkleri Derneği müzisyenleri ve Kırım Türkleri Derneği’nin gitar konseri ile devam etti.

Kırgız Çadırında Türk Dünyası Belgesel Filim Festivali’nde birinci olan, yönetmenliğini Artıkbay Süyündükov’un yaptığı “Göç” adlı filimi, protokol mensuplarına izletildi.

Gün boyunca, Türk Dünyası Kültür Mahallesi’nde Kültür A.Ş. Genel Müdürü Nevzat Kütük’ün de katılımı ile workshoplar ve değerlendirme toplantıları yapıldı. Etkinlik sonunda filim gösterimlerini izlemeye gelen ziyaretçilere ve festival ekibine İBB Kültür A.Ş. tarafından Türkistan Pilavı ve ayran ikram edildi.

Dünya Gazeteciler Federasyonu tarafından organize edilen Türk Dünyası Belgesel Film Festivali ve Yarışması’na Kültür ve Turizm Bakanlığı, TRT, Anadolu Ajansı, Zeytinburnu Belediyesi,  Adana Büyükşehir Belediyesi,  İBB Kültür A.Ş., Türk Dünyası Belediyeler Birliği ve Avrasya Türk Dernekleri Federasyonu destek veriyor.