HABERLER

Manas Heykeli’nin Açılışı Sütlüce’de Gerçekleşti

Manas Heykeli’nin Açılışı Sütlüce’de Gerçekleşti Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dostluğu daha da pekiştirecek olan Manas Heykeli, Sütlüce sahilinde düzenlenen görkemli törenle açıldı.

Manas Heykeli’nin Açılışı Sütlüce’de Gerçekleşti

Türkiye ile Kırgızistan arasındaki dostluğu daha da pekiştirecek olan Manas Heykeli, Sütlüce sahilinde düzenlenen görkemli törenle açıldı. Manas Heykeli’nin açılış törenine İstanbul Büyükşehir Belediye Kadir Topbaş’ın yanı sıra Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, İstanbul Valisi Vasip Şahin, Kültür AŞ Genel Müdürü Rıdvan Duran ile birlikte çok sayıda Kırgız ve Tük davetli katıldı.

Sütlüce Parkı’nda düzenlenen görkemli tören beş yüz bin beyitten oluşan Manas Destanı’nda örnekler sunulmasıyla başladı. Sıcak havaya rağmen vatandaşların yoğun katılım gösterdiği Manas Heykeli açılış töreninde konuşan Başkan Kadir Topbaş, “Kadim medeniyetler şehri İstanbul’a önemli bir kültür izi bırakmak üzere tarihe birlikte tanıklık etmekteyiz” dedi.

Açılışını yaptıkları Manas Heykeli’nin hem İstanbul’da yaşayanlar hem de İstanbul’u ziyaret edenler için farklı anlamlar taşıyacağına vurgu yapan Başkan Topbaş, “Tarihin akışından günümüze önemli kayıt düşen, adeta bir ansiklopedi özelliği gösteren bu eserin sahibinin bu kültür vadisi olarak düşündüğümüz Haliç Sahili’nde yer alması bir başka anlam taşımaktadır. Biz medeniyetler beşiği bu kentte tarihin çeyiz sandığı dediğimiz farklılıkların zenginliğini yaşayan bu şehirde dost ve kardeşlerimizin de burada izlerinin bulunması bize gurur vermekte. İnanıyorum ki bu bölgeyi gezenler, görenler ve Manas Baba Heykelini hatırlayanlar gelecek kuşaklara da bunu aktaracaklar” ifadelerini kullandı.

 

-Cumhurbaşkanımızın Vizyonu-
Dünya tarihinde ve özellikle Kırgız tarihinde büyük etki yapmış Manas Baba’nın İstanbul’da var olmasının kendileri için büyük bir değer olduğunu belirten Başkan Topbaş şöyle devam etti: “Hemen karşımızda Kazak şairi Abdullah Tokay’ın heykeli var. Böylece bu vadide Türk dünyasının önemli izlerini taşıyacak ardışık olarak bir bölgeyi oluşturmaya çalışmaktayız. Haliç ‘Altın Boynuz’ diye bahsedilen, Osmanlı döneminde de has bahçelerin saraya meyve sebze yetiştiren bahçelerin bulunduğu bir döneminde de Sadabad’ta kültürel etkinliklerin yapıldığı önemli bu havza kirletilmiş. Sanayileşme sürecinde maalesef elden çıkartılmış. Sayın Cumhurbaşkanımızın belediye başkanlığı ile birlikte başlatılan yoğun çalışmayla yanından geçilemeyen, pislikten etrafında yaşamın artık sona ereceği bir dönemden bugün yeniden güzellikleri ile hem İstanbullulara hem ziyaretçilere bir farklı imkan veren Haliç ortaya çıktı. Sayın Cumhurbaşkanımızın bu vizyonuna İstanbul halkı adına teşekkür ediyorum, ayrıca bir kültür vadisi olarak bir tarafta üniversiteleriyle, müzeleriyle farklılıklarıyla zenginlikleriyle güzellikleri yaşayan bu kentte Haliç’e yeni bir özellik de getirmiş oluyoruz.”

Haliç’e değer katacak projelerden de bahseden Başkan Topbaş projelere dair şu bilgileri paylaştı: “Haliç’in, İstanbul Boğazı’yla buluştuğu nokta Karaköy’den şu anda inşasını başlattığımız; deniz üzerinden 10 metre sahil boyunca 10 metre genişliğinde ahşap yürüme yolu Haliç’in sonuna kadar devam edecek. Bu şu anlama gelmektedir; İstanbul’a cruise gemileriyle gelenler, turistler ve İstanbullular bu sahil boyunca ve önümüzden de geçerek bu heykeli de görerek Haliç’in sonuna kadar yürüyebilecekler. Yani sahilin yürüme alanı haline gelmesini arzu ettik ve böylece trafiğin dışında yürüme boyutunda bu noktaya geldikleri zaman da burada soluklanabilecekler ve bu Manas Baba heykelinin anlamını manasını anlayacak, gelecek kuşaklara da aktaracaklar.”

Kırgızistan Başbakanı Soroonbay Ceenbekov’da yaptığı konuşmada Manas Heykeli’nin açılışının Türkiye ile Kırgızistan arasında yeni bir sayfanın açıldığına işaret ettiğini söyledi.

İki ülke arasındaki dostluğu pekiştirecek olan Manas Heykeli’nin İstanbul’da açılıyor olmasının iki ülke tarihinin de bir olduğuna işaret ettiğini vurgulayan konuk Başbakan, “Biz bağımsız olduğumuzdan bu güne Türkiye bize desteklerini esirgemedi. Kırgızistan genç bir ülke. Bizi ilk tanıyan ülke de Türkiye. İstikrarlı ekonomisi ile de ekonomik olarakta bizi destekleyen ülke Türkiye. Bu gelişimizde de Türk dostlarımız bizi çok sıcak karşıladı. Bu bizim ilişkilerimizi daha da güçlendirecek” diye konuştu.

“Türklerin ata yurdu Kırgızistan’dan gelen kardeşlerim, hoşgeldiniz” diyerek konuşmasına başlayan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’ta “Onlarca yıl aramızda görünmeyen duvarlar, mesafeler oluştu. Sanki iki halk birbirine yabancıymış gibi  uzaklaştırıldık. Şimdi ise aramızdaki bu duvarlar kalktı. Artık kenetlenip ortak hedeflere birlikte yürümeliyiz” ifadelerini kullandı.

Kırgızistanlı mimarlar tarafından bakırdan yapılan 10 metre yüksekliğinde ve 4 ton ağırlığındaki Manas Heykeli yapılan konuşmalarından ardından görücüye açıldı. Başkan Topbaş ve diğer protokol üyeleri Manas Heykeli önünde hatıra fotoğrafı çektirdi.