HABERLER

Türk Dünyası Temsilcileri İBB Kültür A.Ş.'nin Misafiri Oldu

İBB Kültür A.Ş. Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri’nde kardeş ülke başkonsoloslarının katıldığı bir tanışma toplantısı düzenledi. İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın ev sahipliğinde gerçekleşen akşam yemeğine; Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Haciyev, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Murat Geldi Seyit Mamatov, Tataristan Türkiye Temsilcisi Airat Gataullin, Türk Keneşi Temsilcisi Reshad Kasımov ve Kazakistan İstanbul Konsolosu Serjan Sarsanbayev de katıldı.

İBB Kültür A.Ş. Topkapı Türk Dünyası Kültür Evleri’nde kardeş ülke başkonsoloslarının katıldığı bir tanışma toplantısı düzenledi. İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran’ın ev sahipliğinde gerçekleşen akşam yemeğine; Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Mesim Haciyev, Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Yerkebulan Sapiyev, Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Erkin Sopokov, Türkmenistan İstanbul Başkonsolosu Murat Geldi Seyit Mamatov, Tataristan Türkiye Temsilcisi Airat Gataullin, Türk Keneşi Temsilcisi Reshad Kasımov ve Kazakistan İstanbul Konsolosu Serjan Sarsanbayev de katıldı.

Gecede bir konuşma yapan İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran, kardeş ülke temsilcileriyle tanışmaktan onur duyduğunu belirterek şunları kaydetti: “Burada sizlerle bir arada olmak Topkapı Türk Dünyası’nda ortak tarih kültür değerlerimizin canlı ve dinamik olarak yaşatıldığı bir mekanda buluşmayı, kaybedilmiş zamanları birlikte telafi etmeyi kardeşliğimizin gereği olarak biliyoruz. Şu an bulunduğumuz Topkapı Türk Dünyası’nda, kardeş cumhuriyetlerimizin katkısıyla kültürel mirasımızdan örnekleri ve etnografik değerlerimizi sergiliyoruz. Burayı yine sizlerin desteği ile çeşitli etkinliklerle canlandırmak bizim ata yurdumuza olan bir borcumuzdur. Bu vesile ile açıldığı 2009’dan bugüne kadar, bu alana yapmış olduğunuz katkılar için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve şirketimiz adına teşekkür ediyorum. Bundan sonra da, ilişkilerimizi etkinlikler ve ortak müzecilik faaliyetleri ile arttırarak geliştirmeyi amaçlıyor bunun için şimdiden sizlere teşekkür ediyorum.”

Kazakistan İstanbul Başkonsolosu Sapiyev ise yaptığı konuşmada İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran’a yeni görevinde başarılar dileyerek şunları söyledi: “Burası bizim İstanbul’daki konsolosluklarımızdan sonraki ikinci adresimiz durumuna geldi. Topkapı Türk Dünyası bağımsızlık yıldönümü kutlamalarımızdan Nevruz etkinliklerimize kadar birçok organizasyona ev sahipliği yaptı. Yine burada düzenlenen anma toplantılarına, konserlere ve sergilere Türkiye’de okuyan üniversite ve Kazak soydaşlarımız katılıyor. Burası bizler için akrabalarımızla iletişim kurduğumuz ortak alan haline geldi. Bu güzel çalışmalardan dolayı İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne ve sizlere teşekkür ediyoruz.“

Azerbaycan İstanbul Başkonsolosu Haciyev ise Duran’a hayırlı olsun dileklerini ileterek düşüncelerini şu sözlerle dile getirdi: “Geçtiğimiz yıllarda yapılan Şehriyar programı hem Türkiye hem de Azerbaycan da geniş yankı buldu. Bu yıl yine büyük şair Şehriyar’ı, Bahtiyar Vahapzadeyi analım; kitap ve sergilerini birlikte yapalım istiyoruz. Türk dünyasını aydınlatan bu bilge şahsiyetlerin anılması, genç kuşakların onları yakından tanıması için elimizden ne geliyorsa yapmak ortak görevimiz.”

Kırgızistan İstanbul Başkonsolosu Sopokov, Kültür A.Ş.’nin Manas heykeli açılışı ve Manas sergisi konusunda verdiğiniz desteklerden dolayı tekrar teşekkür etti. Sopokov: “Ayrıca Manas Destanı’ndan seçilmiş Manas Ata’nın çocuklara öğütleri çalışmasını başlattığınız için gerçekten çok mutluyum. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Topkapı Türk Dünyası Kültür Mahallesi gerçek bir misyonu yerine getiriyor bu yaşadıklarımız bunun en canlı örnekleridir” dedi.

İstanbul Başkonsolosu Seyitmamatov, Tataristan Türkiye Temsilcisi Gataullin ve Türk Keneşi Temsilcisi Kasımov da İBB Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıdvan Duran’a tebriklerini iletip yeni görevinde başarılar diledi.  Konuşmaların ardından Türk Dünyası Kazak çadırında köz kahve ikramı yapıldı.

Duran, kardeş ülke temsilcilerine gecenin bir anısı olarak İBB Kültür A.Ş. prestij yayınlarından “Dünya Mirası İstanbul“ kitabını ve Hediyem İstanbul’un yeni ürünü “İki Yaka Aşk İstanbul” kahve fincanı seti armağan etti.